Kommenteeri

Avaliku sektori eelarve täitmine peab olema avalik

Avaliku raha kasutamine peab olema läbipaistev, otstarbekas ning kontrollitav. Seetõttu näeb ka avaliku teabe seadus ette, et eelarve täitmise aruanded peavad olema avalikud. Kas Sinu kodukoha omavalitsuse eelarve täitmine on avalikustatud?
Omavalitsused liiguvad üha enam selles suunas, et võtavad kasutusele uusi lahendusi, et kuvada eelarve täitmist visuaalselt ja jooksvalt. Heaks suuna näitajaks võib pidada Tartu linna, kes alustas eelarve kuvamist Power BI abil ning millest on võtnud šnitti mitmed omavalitsused eelarve programmi arendaja(te) abil. Siinkohal võib piiluda nii Järva valla kui ka Saku valla eelarve täitmisi, nende aruannete eest hoolitseb VeeRa meeskond. Seevastu Viljandi linn kasutab Fredi KOV arendusi, näidates eelarve täitmisel üpris detailselt kuhu raha kulub.  Aga siiski, mida hinnata eelarve täitmise jälgimisel? 

Töötades omavalitsuses püüdsin eelarve visualiseerimisel pöörata tähelepanu, et eelarve täitmine oleks kergesti haaratav ja arusaadav. Kuid lõplik eesmärk (mis jäi mul saavutamata) peaks olema, et ka müüja Tiina ja traktorist Tõnu saavad lihtsasti aru, milleks raha kasutatakse ja mis tulemusi antud raha kasutamine on toonud. Sellele aitab kaasa tulemuspõhine eelarvestamine, mis kahjuks ei ole veel omavalitsuste seas laialdaselt levinud. Aga mine tea, ehkk hakkavad ka asjad selles suunas liikuma ning head näited tulemuspõhiselt raha kasutamise kuvamisel on igati teretulnud!

Lisa kommentaar

Email again: